DORADKOM PARTNEREM FRIS®

logotyp-partner-FRIS

FRIS® to nowe narzędzie rozwojowe dla jednostek i zespołów

FRIS® trafnie określa i opisuje Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepiej wykorzystać naturalne predyspozycje – w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym.

Nazwa Modelu FRIS® stanowi skrót pierwszych liter słów: FAKTY – RELACJE – IDEE – STRUKTURY. Definiują one cztery perspektywy poznawcze FRIS®, które z kolei służą do opisu indywidualnych Stylów Myślenia i Stylów Działania.

Kwestionariusz Stylów Myślenia FRIS® jest wynikiem polskich badań nad sposobem rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, w których uczestniczyło ponad 1500 osób. Do połowy stycznia 2016 roku badanie FRIS® wykonało ponad 4200 osób. Jego rzetelność psychometryczna i trafność zostały udowodnione właściwymi analizami statystycznymi.

Styl Myślenia i Styl Działania FRIS® dają szeroki wgląd w naturalne predyspozycje badanej osoby, jej strategie radzenia sobie w nowych sytuacjach, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji oraz identyfikują obszary, w których może ona najlepiej wykorzystać swój potencjał.

Co wyróżnia FRIS®?

 • Jest prosty – Raport FRIS® jest prosty, intuicyjny i spójny. Przystępnie wyjaśnia jak ludzie podejmują decyzje i rozwiązują problemy.
 • Jest praktyczny – Znajomość FRIS® można szybko zastosować poznając i lepiej wykorzystując w praktyce swoje naturalne predyspozycje.
 • Jest polski – FRIS® powstał na podstawie wyników polskich badań. Jest stale rozwijany oraz dopasowywany przez polski zespół do polskich realiów.

Obszar zastosowań:

I Osoby indywidualne:

 • odkrywanie naturalnych predyspozycji,
 • planowanie dalszej edukacji lub ścieżki zawodowej,
 • mediacja i rozwiązywanie konfliktów,
 • wsparcie w procesie zmian,
 • poprawa komunikacji.

II Organizacje:

 • diagnoza potrzeb przed procesami rozwojowymi,
 • odkrywanie potencjału pracowników,
 • budowanie efektywnych zespołów,
 • poprawa komunikacji,
 • rekrutacja i selekcja.

Jak raport FRIS® oceniają inni odbiorcy?

 • Marka FRIS® zadebiutowała na przełomie marca i kwietnia 2015 roku jako produkt komercyjny, lecz podstawy modelu FRIS® powstały znacznie wcześniej i były rozwijane w stałym kontakcie z uczestnikami badań.
 • W 2015 roku przygotowaliśmy prawie 4 tys. raportów dla osób z różnorodnych środowisk, zorganizowaliśmy 8 szkoleń certyfikacyjnych, na których przeszkoliliśmy ponad 70 trenerów FRIS®.

Zobacz 100 recenzji Raportu indywidualnego FRIS®: www.fris.pl/opinie

O FRIS® w książce Brian’a Tracy                                                                               O FRIS® podczas konkursu TOP MANAGER KADR 2016

o FRIS w książce Briana Tracy

TOP Manager KADRY 2016 o FRIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korzyści indywidualne FRIS®

 

 • Możesz lepiej wykorzystać swoje naturalne predyspozycje

FRIS® nie tylko diagnozuje Twoje predyspozycje, ale również udziela wskazówek w jakich działaniach się najlepiej sprawdzasz, jak powinieneś skutecznie podchodzić do rozwiązywania problemów i jak najlepiej dla Ciebie komunikować się z osobami o innych Stylach Myślenia. FRIS® opisuje jak stawać się lepszym, wciąż będąc sobą.

 • Możesz odkryć jak inni postrzegają Twoje zachowanie

Twój Styl Myślenia opisuje preferowany przez Ciebie sposób reagowania  i komunikowania się, co bardzo mocno wpływa na to jak jesteś postrzegany przez otoczenie. Przykładowo Zawodnicy łatwo ustawiają się w opozycji, nie boją się rywalizacji i konfrontacji. W sytuacji gdy po prostu wyrażają swoją opinię, inne Style Myślenia mogą uznawać, że Zawodnik dąży do konfliktu.

 •  Możesz poznać działania, w których się sprawdzisz

FRIS® opowiada o rolach i typach działań, które są dla Ciebie wygodne i naturalne. Może się okazać, że jest wiele obszarów, z którymi do tej pory jeszcze nie miałeś do czynienia. Przykładowo silne perspektywy Relacji i Faktów oznaczają, że jesteś skłonny zarówno do rywalizacji, jak i aktywnej współpracy. Cenisz sobie nawiązywanie kontaktów, chętnie wspomagasz się perswazją w negocjacjach, jesteś dobry w sprzedaży i szeroko pojętym „prowadzeniu interesów”.

 • Możesz być jeszcze lepszy w tym, w czym jesteś dobry

Osoby o różnych Stylach Myślenia różne działania traktują jako najfajniejsze. Przykładowo Badacz ma dużą satysfakcję z budowania optymalnych rozwiązań, podczas gdy Partnera „uskrzydlają” działania, w których odczuwa i daje innym wsparcie. Jeżeli skupisz się na ćwiczeniu tego, co lubisz robić – szybko staniesz się w tym lepszy – przez co jeszcze chętniej będziesz się w takie działanie angażował. Samo się napędza 😉

Korzyści zawodowe FRIS®

 • Możesz mieć lepsze wyniki i większą frajdę ze swojej pracy

FRIS® opisuje w jakiego typu pracę najchętniej się angażujesz i gdzie osiągasz najlepsze efekty. Przykładowo największa skuteczność Zawodnika jest w pracy, którą można zmierzyć szybkością i liczbą osiągniętych celów. Jest najbliżej Flow gdy pochłaniają go zadania wymagające efektywności i szybkiego podejmowania decyzji. Zawodnik osiągnie wtedy znacznie lepsze efekty, niż inne Style Myślenia. I będzie z tego miał dużą frajdę 🙂

 • Możesz zdobyć wskazówki jak skuteczniej się dogadywać

Komunikacja z osobą o innym Stylu Myślenia przypomina rozmowę z osobą mówiącą w innym języku. Przeanalizowaliśmy to i mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki jak najlepiej dogadać się z osobą o każdym Stylu Myślenia – na co zwracać szczególną uwagę, w jaki sposób formułować wypowiedzi oraz jakich sytuacji unikać.

 • Możesz sprawdzić jak lepiej zespołowo rozwiązywać problemy

FRIS® jest często stosowany do opisania procesu od zainicjowania, przez przygotowanie, aż do etapu działania. Przykładowo Wizjoner znajdzie wiele nieszablonowych pomysłów, a Badacz zbuduje szczegółowy projekt rozwiązania. Znając Style FRIS w Twoim zespole, możesz dopasować osoby do zadań tak, aby w przedsięwzięciu wszyscy wykorzystali swoje najsilniejsze strony.

Fundamentem FRIS® jest badanie, które umożliwia diagnozę Stylu Myślenia i Działania oraz przygotowanie na tej podstawie odpowiednich raportów FRIS®.

Raport indywidualny FRIS®

Najważniejsze narzędzie FRIS®, które nie tylko diagnozuje Twoje predyspozycje, ale również udziela wskazówek w jakich działaniach się najlepiej sprawdzasz, jak powinieneś skutecznie podchodzić do rozwiązywania problemów i jak najlepiej powinieneś komunikować się z osobami o Twoim lub innych Stylach Myślenia. Kilkunastostronnicowy raport zawiera również informacje o tym jak odpowiadały i jakie miały preferencje inne osoby o Twoim Stylu Myślenia.

Raport zespołowy FRIS

Raport prezentuje mapę potencjału zespołu wyrażoną Procesem FRIS® od momentu zainicjowania do etapu wdrożenia wybranego przedsięwzięcia. Dla każdej osoby jest opisany jej sposób myślenia, działania oraz postawa, którą najchętniej przyjmuje w zespole. Każdy raport opatrzony jest również komentarzem, który opisuje dynamikę grupy, model komunikacji i współpracy oraz zawiera wskazówki pomagające podnosić efektywność zespołu.